Meteorologia dla żeglarzy

Superhuragan Dorian

Huragan Dorian przy północno-zachodnim wybrzeżu Bahamów. Zdjęcie udostępnione przez washingtonpost.com.

Huragan Dorian został zaliczony do 5 kategorii w skali wiatrów sztormowych Saffir-Simpsona. Oznacza to, że przekroczył prędkość 252 km/h. Wiążą się z tym bezpośrednie konsekwencje przejścia katastrofy naturalnej, tj. całkowita dewastacja domów, zawalenie się ścian, poderwanie dachów, przewrócone drzewa i zerwane linie energetyczne. Przerwy w dostawie prądu potrwają kilka tygodni, a nawet miesięcy. Większość obszaru będzie niezdatna do zamieszkania przez podobny okres czasu.

Serwis pogodowy Worlwide Met-Ocean dostarcza informacje o aktualnych prognozach pogody i ostrzeżeniach meteorologicznych za pomocą systemów SafetyNet i NAVTEX. Portal na swojej stronie http://weather.gmdss.org/index.html zamieszcza morskie informacje bezpieczeństwa w ramach Światowego Morskiego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS). Wystarczy wybrać jeden z 21 obszarów MetArea, żeby zobaczyć prognozę dla danego obszaru świata.

Na tej stronie znajdziemy również informacje o aktualnie przemieszczającym się huraganie Dorian. Szczegółowa prognoza wraz z lokalnymi ostrzeżeniami, dotyczącymi huraganów i sztormów tropikalnych publikowana jest cztery razy dziennie, o godzinie 03, 09, 15 i 21 czasu UTC. Ogłoszenie raportów może ulec opóźnieniu. Poniżej przybliżę przebieg ostatnich komunikatów na godzinę 1500 i 2100 UTC.

1500 UTC 01.09.2019 MetArea 4/ Hurricane_Advisory/ 1455:

Huragan zbliża się do wschodniego wybrzeża Florydy, a dokładnie obszaru rozciągającego się od północnego Deerfield Beach do Volusia/Brevard County Line. Wytworzyła się tam fala sztormowa, a sztorm tropikalny objął całe jezioro Okeechobee. Ostrzeżenia przed nadciągającym huraganem kierowane są do północno-zachodniej części Bahamów z wyłączeniem wyspy Andros. Fale sztormowe stanowią zagrożenie życia na części terenów zalewowych wybrzeży ww. regionów w ciągu najbliższych 48h. Osoby znajdujące się na tych obszarach powinny podjąć wszelkie niezbędne działania w celu ochrony życia i mienia.

Przybliżone ciśnienie atmosferyczne w centralnej części huraganu: 913 hPa, średnica oka huraganu: 15 Mm (ok. 28 km), odnotowana max prędkość wiatru: 155 kt (287 km/h) w porywach do 190 kt (352 km/h). Stan morza i wiatru wyszczególniony dla współrzędnych geograficznych. Prośba o dostarczanie raportów statkowych z akwenów w promieniu 300 mil morskich od podanej pozycji. Wizualne zobrazowanie rozwoju sytuacji dostępne jest na stronie https://www.nhc.noaa.gov/.

2100 UTC 01.09.2019 MetArea 4/ Hurricane_Advisory/ 2055:

Zagrożenie wystąpieniem fal sztormowych na obszarze od Lantana do Volusia/Brevard County Line i Flagler/Volusia County Line. Ostrzeżenie przed zbliżającym się huraganem dla regionu obejmującego przesmyk Jupiter do Volusia/Brevard County Line. Sztormy tropikalne w obrębie wyszczególnionych obszarów. Zagrożenie zalaniem części terenów nadbrzeżnych w ciągu następnych 48h. Ogłoszono stan alarmowy. Osoby we wskazanych obszarach powinny niezwłocznie zastosować się do instrukcji ewakuacji i pozostałych zaleceń wydawanych przez lokalne władze.

Przybliżone ciśnienie atmosferyczne w centralnej części huraganu: 910 hPa, średnica oka huraganu: 10 Mm (ok. 19 km), odnotowana max prędkość wiatru: 160 kt (296 km/h) w porywach do 195 kt (361 km/h). W dalszej części prognozy podano stan morza i wiatru dla współrzędnych geograficznych. Kontynuacja prośby o dostarczanie raportów statkowych z akwenów w promieniu 300 mil morskich od podanej pozycji. Kolejny komunikat zostanie ogłoszony za ok. 5h o godzinie 0300 UTC. Zachęcam do śledzenia dalszych informacji. Wygląda na to, że huragan wciąż przybiera na sile…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *